Kas peaksid oma auto vahetama elektrilise jalgratta vastu?

Kas peaksid oma auto vahetama elektrilise jalgratta vastu? Selle küsimuseni jõuavad linnas liiklejad varem või hiljem. Aastal 2020-2021 kasvas elektrijalgrataste populaarsus Ameerikas 240%. Ka meie väikeses Eestis on tänaval märgata üha rohkem ja rohkem kontori riietes elektrijalgrattureid.

Kuidas elektrijalgratast valida?

Elektrirataste hinnad võivad keskmiselt ulatuda vahemikku 800–4000 eurot, seega tasub enne investeerimist erinevaid tootjaid ja mudeleid uurida. Olulised kaalutlused hõlmavad kaalu, sõiduulatust, mootorit, disaini, hinda, garantiid ja regulatsioone. Allpool on toodud 7 küsimust, mida peaksid endalt küsima enne elektriratta ostmist. Nende küsimuste vastamisel peaks selgemaks saama, millist tüüpi elektriratas vastab kõige paremini teie vajadustele.

  1. Kui sageli pead oma ratast kaasas kandma?

E-bike’i puhul ei saa seda kogu aeg väljas jätta. Sõltuvalt aku mahutavusest ja selle kasutamissagedusest, võib mootorit vaja laadida paar korda nädalas või isegi igapäevaselt.

Kui elektrijalgrattal on eemaldatav aku, saate selle lihtsalt lahti ühendada ja siseruumidesse laadima viia. Kui aku on integreeritud jalgratta raami sisse, peate oma ratta tooma siseruumidesse (või garaaži) laadimiseks. Lisaks tuleks külmemate ilmastikuolude korral hoida oma ratast siseruumides.

Elektriratta keskmine kaal on umbes 20 kg, kuid on mudeleid, mis kaaluvad nii vähe kui 13 kg ja nii palju kui 43 kg. Kui sinu garaažis pole voolupesa, siis on tõenäoline, et pead iga päev oma elektriratta trepist üles tõstma ja kandma, et seda lukustada või laadida.

Italwin eketrijalgratas on parim valik naisele, kui vajad kergemat ratast: https://elektrilised.ee/elektrilised/elektrilised-jalgrattad/italwin/

Elektriline jalgratas Italwin Nuvola4, valge/must
Elektriline jalgratas Italwin Nuvola4, valge/must

Esperia elektrijalgratas meestele Esperia E250 kaalub vaid 19.92kg

Elektriline jalgratas ESPERIA E250 LIONE 28" matt must
Elektriline jalgratas ESPERIA E250 LIONE 28″ matt must

Kaal mängib rolli ka ratta kasutatavuses, kui pead selle tõstma kõnnitee serva. Sellepärast on kaalu arvestamine oluline valikut tehes – mida kergem, seda parem.

2. Kui kaugele kavatsed sõita?

Elektriratta sõiduulatus ehk kaugus, mille saad sõita ühe laadimisega. Kuna erinevatel elektriratastel on erinev sõiduulatus, on enne ostu sooritamist hea hinnata, kui palju ja milleks sa oma elektriratast kasutama hakkad. Hindamaks oma igapäevaseid sõite või tüüpilist nädalavahetuse sõitu, tuleks alustada sellest.

Tuleb meeles pidada, et  sõiduulatus sõltub teguritest nagu kaal, sõidustiil (majanduslik vs sagedased peatused ja kiirendused), teekonna kvaliteet, rehvid ja ilmastikutingimused. Kui sinu igapäevased sõidud on pikemad kui 50 km või kui plaanid teha pikaajalist tuuritamist, siis peaksid valima elektriratta, millel on pikem sõiduulatus. Kui aga sinu igapäevased sõidud jäävad enamasti vahemikku 10-20 km, siis piisab elektrirattast, mille sõiduulatus on 60-70 km. Samuti tuleks arvestada, et sinu elektriratta maksimaalne sõiduulatus võib erineda sellest, mis on reklaamitud.

Suure sõiduulatusega on Jeep elektrijalgrattad: https://elektrilised.ee/elektrilised/elektrilised-jalgrattad/jeep/

Jeep elektrijalgratas
Jeep elektrijalgratas

Mitmed tegurid võivad akutühjendamist kiirendada, sealhulgas: Raskem sõitja ja kaubakaal Sagedased peatumised ja kiirendused Raskem ja mägisem territoorium Tuulisem või muud ebasoodsad ilmastikutingimused Rehvide ja aku vanus ja seisukord Kiirem sõidukiirus ja raskem pedaalimine.

 

3. Kus sa kavatsed oma elektrirattaga sõita?

Elektriratta mootorite valikul saab valida keskmise- või tagumise mootori vahel. Need mootorid võivad olla 250 vatti, 500 vatti, 1000 vatti jne. Milline mootor on sinu jaoks parim, sõltub sinu tavalisest sõiduteest. Kui kavatsed sõita palju mägisel maastikul, võib sul vaja minna võimsamat keskmist mootorit, mis annab piisavalt tuge järskudel nõlvadel. Kui sõidad peamiselt linnakeskkonnas ja eelistad vaikset mootorit, sobib väiksema võimsusega tagumine mootor.

Samuti tuleks kaaluda oma kehakaalu ja keskmist kaalukoormust. Raskemad sõitjad või need, kes kannavad palju kaupa, võivad vajada võimsamat mootorit.

 

4. Mis on sinu stiil?

Nagu tavaliste jalgrataste puhul, peab ka sinu elektriratas sobima sinu kehaga. Sinu elektriratta disain peaks katma mitte ainult põhivajadused, vaid sobima ka sinu isiksusega. Funktsionaalsuse seisukohalt pead kaaluma, kas oled mugavam püstises istumisasendis või eelistad saledamat ja sportlikumat tunnet.

Pead ka otsustama käikude või ühe käigulise ratta vahel. Kui mõtled oma elektriratta kasutusviisidele, võid märgata, et vajad tagakandurit, esikorvi, porilauda või kõiki neid. Oluline on ka raami suurus. Enne lemmikratta valimist veendu, et see oleks saadaval sobivas suuruses.

Isiksuse seisukohalt on elektrirattad saadaval erinevates värvitoonides ja raamidena. Sobivus on oluline, aga sama tähtis on ka hea väljanägemine sõites, eks?

 

5. Millised asjad sisalduvad hinnas?

Arvestades seda investeeringut, mida teete, veenduge, et teate, mis hinna sees on. Põhilised lisatarvikud, nagu tuled ja porilauad, peaksid olema hinnas sisalduvad. Mõnedel mudelitel võib olla ka tagumine kandekorv või esikorv.

Enamus tootjad pakuvad elektrijagrattaid, millele pole eriti lisavidinaid kaasas ega ka edasimüüjate ladudes saadaval. Telefunken elektrilised jalgrattad paistavad silma parima väärtuspakkumise poolest. Neile ei ole midagi juurde vaja osta, kui ehk kiiver ja rattalukk.

Elektriline jalgratas Telefunken Multitalent RC822, 28" punane
Elektriline jalgratas Telefunken Multitalent RC822, 28″ punane
Elektriline jalgratas Telefunken RT530, 28" sinine
Elektriline jalgratas Telefunken RT530, 28″ sinine

 

6. Mis juhtub, kui elektriratas läheb katki?

Lisaks elektrilise jalgratta hinnale peate arvestama ka hoolduskuludega. Ükskõik kui kvaliteetne ja kallis teie elektriratas ka poleks, kulumine on paratamatu ja mõned komponendid võivad aja jooksul laguneda.

Enamiku probleemide saate ise lahendada, kuid mõnikord võite vajada professionaalse jalgrattamehaaniku abi, eriti kui midagi on valesti elektroonikaga. Sellistel juhtudel peaksite ostma ratta, mida saab hõlpsalt ja taskukohaselt hooldada tavalistes jalgrattaparandustes.

Teine asi, mida arvestada, on tagastuspoliitika ja garantii. Iga professionaalne jalgrattatootja peaks pakkuma vähemalt 14-päevast tasuta tagastust ja 1-aastast garantiid. Kui garantii puudub, tasub nendest brändidest ostmist vältida, olenemata sellest, kui hea pakkumine alguses võib tunduda.

 

7. Kas sinu ratas vastab e-elektrooniliste jalgrataste sõidu nõuetele ja piirangutele?

Iga jalgrattatüübi jaoks on olemas kindlad regulatsioonid, mis sätestavad, kus saab sõita, milliseid jalgrattaid on lubatud kasutada ja millise kiirusega sõita.

Euroopas kehtib üldine reegel, et e-elektrijalgrattal võib olla kuni 250 W elektrimootor, mille maksimaalne kiirus on piiratud 25 km/h-ga. Lisaks võib mootor vaid toetada jalgratturit, mitte teda täielikult asendada.

Vaata kogu elektrijalgrataste valikut meie e-poes SIIN